Святитель Миколай, архієпископ Мирлікійський чудотворець
  • Срд, 06/05/2013 - 00:39

6/19 грудня за н. ст. Православна Церква вшановує пам'ять святителя Миколая, архієпископа Мир Лікійських, чудотворця. Серед великого сонму святих угодників Божих, святитель Миколай користується особливою любов'ю серед народу.

Слід зауважити, що доказів про життя святого Миколая збереглося мало. Одними з джерел є перекази святого Андрія Критського (VII ст.) та монаха-студита Івана з Константинополя (V ст.).

Народився святитель згідно різних переказів 270-286 рр. у грецькому місті-колонії Патара у провінції Лікія (Мала Азія). Його батьки були багатими та глибоко віруючими християнами, котрі охрестили сина відразу після його народження, що було рідкістю на той час. Незвичайна поведінка дитини вказувала на те, що він стане великим угодником Божим, тому батьки звернули особливу увагу на його виховання і постаралися, перш за все привити синові істини християнства.

Змалку Миколай вів благочестивий спосіб життя, що скоро стало відомо всім жителям міста Патари. Достеменно відомо, що будучи здібним юнаком, Миколай переселяється до Мир Лікійських, де здобував освіту. Згодом його дядько-єпископ висвятив ще молодого Миколая на священика, а пізніше він став архієпископом міста Мир Лікійських.

Покликаний пасти Церкву Божу в архієрейському сані, святитель Миколай і надалі залишався великим подвижником, виявляючи пастві образ лагідності, тепла та любові.

Під час гоніння на християн при імператорові Діоклетіані (284-305) архієпископ Миколай, ув'язнений в темницю разом з іншими християнами, підтримував їх і наставляв твердо переносити ув'язнення, тортури та муки. Його ж самого, Господь зберіг неушкодженим. З початком правління святого рівноапостольного Костянтина святитель Миколай був повернений до своєї пастви, яка з радістю зустріла свого наставника і заступника.
Святитель Миколай на І Вселенському Соборі в Нікеї (325 р.) виступив проти єретика Арія, який заперечував у Христі Божу природу.

Свята Церква подає нам святого Миколая, як взірець ревності в обороні віри. Також прославився святий угодник, як великий доброчинець та захисник подорожуючих, бідних та знедолених. Чудеса, які Господь звершував руками святителя є яскравим доказом цього.

За життя свого святитель Миколай був благодійником роду людського, не перестав він ним бути і після своєї смерті. Господь сподобив його чесне тіло нетління і особливої чудотворної сили. Мощі його почали - і продовжують донині - виділяти запашне миро, що володіє даром чудотворення.

Тож наслідуймо приклад життя і справи милосердя, які творив угодник Божий і отримаємо ту нагороду, яку здобув він - Царство небесне.

Підготував диякон Іван Шубин.