Преподобний Симеон Стовпник
  • Чтв, 09/13/2012 - 00:30

Преподобний Симеон Стовпник (пам'ять 1/14 вересня) народився в Каппадокійському селищі Сисан в сім'ї християн Сусотіона і Марфи. З 13-ти років він став пасти овець свого батька, виконуючи цей свій перший послух сумлінно і з любов'ю.
Почувши в церкві Євангельські заповіді блаженства, Симеон був приголомшений їх глибиною. Не довіряючи власному незрілому розсуду, він тут же звернувся з запитаннями до досвідченого старця. Старець охоче роз'яснив отрокові зміст почутого і остаточно зміцнив в ньому рішучість слідувати Євангельським шляхом. Не заходячи додому, Симеон попрямував в найближчий монастир і після слізних прохань був через тиждень прийнятий в число братії.
Коли Симеону виповнилося 18 років, він прийняв чернецтво і вдався до подвигів найсуворішої стриманості та безперестанної молитви. Його ревність, яка була непосильною для монастирської братії, стривожили ігумена, який запропонував преподобному або зменшити свої аскетичні подвиги, або покинути монастир. Тоді преподобний Симеон віддалився з обителі і оселився на дні висохлого колодязя, де міг безперешкодно виконувати свої суворі подвиги. Через деякий час ігуменові в сні явилися ангели, які повеліли йому повернути Симеона в монастир. Проте преподобний недовго пробув в обителі. Незабаром він віддалився в кам'яну печеру, розташовану недалеко від села Галаніса, і прожив там три роки, усе більш удосконалюючись в чернечих подвигах.
Одного разу святий вирішив провести усю Чотиридесятницю без їжі та пиття. За допомогою Божою преподобний витримав цей строгий пост. Відтоді він завжди на увесь час Великого Посту повністю відмовлявся навіть від хліба та води, двадцять днів молячись стоячи, а двадцять днів - сидячи, щоб не дати ослабнути тілесним силам. Цілі натовпи народу стали сходитись до місця його трудів, бажаючи отримати зцілення від недуг і почути християнські повчання. Уникаючи мирської слави і прагнучи знову набути втраченого усамітнення, преподобний обрав ще не відомий на той час вид подвижництва. Він побудував стовп заввишки чотири метри і оселився на нім в маленькій келії, вдавшись до посиленої молитви і посту.
Чутка про преподобного Симеона дійшла до вищої церковної ієрархії та імператорського двору. Антіохійський Патріарх Домнін II (441-448) відвідав преподобного, звершив на стовпі Божественну Літургію і причастив подвижника Святих Таїн. Отці, що подвизалися в пустелі, також дізналися про преподобного Симеона, що обрав такий важкий вид подвижництва. Бажаючи випробувати його і дізнатися, чи угодні Богові такі непомірні подвиги, вони відправили до Симеона своїх посланців, які повинні були від їх імені наказати преподобному зійти з стовпа. У разі непокори їм належало насильно стягнути його на землю, а у випадку покірності - доручено благословити його на продовження подвигу. Преподобний гідно прийняв випробування, проявивши повну слухняність і глибоке християнське упокорення.
Преподобному Симеону довелося пережити багато спокус, над якими незмінно здобував перемогу, покладаючись не на власні слабкі сили, а на Самого Господа, Який завжди приходив йому на допомогу. Святий поступово збільшував висоту стовпа, на якому стояв. Останній його стовп був заввишки сорок ліктів. Навколо нього була зведена подвійна огорожа, яка забороняла безладним натовпам народу занадто близько підходити до преподобного і порушувати його молитовну зосередженість. Жінки взагалі не допускалися за огорожу.
У цьому преподобний не зробив виключення навіть для своєї матері, якій після довгих і безуспішних пошуків вдалося, нарешті, знайти свого зниклого сина. Не добившись з ним побачення, вона так і померла, припавши до огорожі, що оточувала стовп. Тоді преподобний попросив принести до нього труну і благоговійно попрощався з покійною матір'ю, після чого її мертве обличчя просяяло блаженною посмішкою.
Преподобний Симеон провів в посилених чернечих подвигах 80 років, з яких 47 він простояв на стовпі. Бог дарував йому виконати в таких незвичайних умовах воістину апостольське служіння - багато язичників прийняли Хрещення, приголомшені моральною стійкістю і тілесною фортецею, яку Господь дарував Своєму подвижникові.
Першим, хто дізнався про смерть преподобного, був його найближчий учень Антоній. Стривожений тим, що його наставник впродовж 3-х днів не показувався народу, він піднявся на стовп і знайшов його мертве тіло, схилене на молитві (+ 459 р.). Поховання преподобного звершив Антіохійський Патріарх Мартирій (456-468) при великій кількості духовенства і народу. Його поховали недалеко від стовпа. Антоній влаштував на місці його подвигів монастир, на якому спочило особливе благословення преподобного Симеона.